Bulut bilişim ve büyük veri yaygınlığıyla, yüksek hızlı iletim ve veri kapasitesi için her zamankinden daha zorlu bir talep geliyor. Bu durumda, 40 / 100G ağları daha yaygındır ve artık veri merkezi kablolama sistemi için bir trend ve sıcak nokta haline gelmektedir. Bu arada, çoğu BT şirketi MTP / MPO kasetlerinin, yama kablolarının, konektörlerinin ve adaptörlerinin altyapılarının temel omurgası olduğunu fark etti. Bu nedenle, bu bağlantı yöntemini daha iyi anlamak amacıyla, bu makalede MTP ile MPO bağlantısı arasındaki bazı temel faktörleri açıklayacağız.

MTP ve MPO Konektörü Açıklama

Doğru bağlantı türü seçilerek iletim hızına ve kısa mesafelerdeki veri hacmine duyulan ihtiyaç karşılanmalıdır. Öyleyse MTP / MPO bağlanabilirliğinin en temel ancak kritik bölümü olan MTP / MPO bağlayıcısından başlayalım. 40 / 100G iletiminin, verilerin aynı anda birden fazla optik fiber üzerinden iletildiği ve alındığı (seri iletim ve paralel iletim hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın) paralel iletim kullandığı bilinmektedir, bu nedenle bir çoklu fiber konektör gereklidir. 12 fiber veya 24 fiber dizisine sahip MTP / MPO konektörleri bu çözümü daha iyi destekleyecektir.
MTP / MPO konektörü, 40G ve 100G Ethernet ağı için gelecek standart optik arabirimdir. “MPO” ve “MTP” terimleri bu konektör stili için birbirinin yerine kullanılır. MPO, bu Çok Fiber Push Push konektör stilinin genel adıdır. MTP tescilli bir ticari markadır ve MPO tarzı konektörün belirli bir markasını tanımlar.

MTP / MPO konektörleri, erkek ve dişi taraf gerektiren pim ve soket konektörleridir. Kasetler ve hidra kablo takımları tipik olarak bir erkek (sabitlenmiş) konektör ile üretilir. Bagaj kablosu düzenekleri tipik olarak dişi (sabitlenmemiş) bir konektörü destekler. Konektörler ayrıca, çiftleşme işlemi sırasında uygun uç yüzü yönlendirmesinin olmasını sağlamak için anahtarlanmıştır.

40 / 100G Ağında MTP ve MPO Bağlantısının İşlevleri

Yaygın olarak kullanılan 10G sistemi genellikle 2 anahtar arasında tek bir MTP / MPO (12 Fiber) konektör kullanır. Modüller, MPO konektöründen 12 Fiber koparma LC dupleks veya SC dupleks kablo grubuna geçiş yapmak için MPO konektörünün ucuna yerleştirilir. Bu, anahtara bağlantı sağlar. 40G ve 100G sistemleri biraz farklı bir yapılandırma gerektirir.
40G MPO bağlantı sisteminde bir MPO konektörü (12 Fiber) kullanılır. Her kanal / lif şeridi boyunca bir gönderme ve alma yönünde 10G gönderilir. Bu, 40G paralel iletim sağlayan 12 fiberin 8’ini “aydınlatır”.

Optik 100G MPO bağlantı sistemi için bir MPO konektörü (24 Fiber) kullanılır (veya alternatif olarak 2 x 12F MPO Konektörü). Her kanal / lif şeridi boyunca bir gönderme ve alma yönünde 10G gönderilir. Bu, 100G paralel iletim sağlayan 24 fiberin 20’sini “aydınlatır”.

MTP ve MPO Bağlantı Bileşenleri

MTP / MPO konektörüyle birlikte, yüksek yoğunluklu ağ ara bağlantılarında kullanılan bazı diğer MPO bileşenleri de vardır. Esasen, MTP / MPO bağlantı çözümünün bir kısmı çeşitli fiber optik kablolama bileşenleridir. Genel olarak, bu çözümde kullanılan iki tip kablo vardır:
Biri, 12 veya 24 fiber şerit kablonun her iki ucunda bir MTP / MPO konektörü bulunan standart bir MTP gövdesidir. Konektör yapısı, 24 fiberin tek bir MTP / MPO konnektörüne sonlandırıldığı noktaya kadar değişebilir veya 2 ayrı 12 fiber MTP / MPO konnektörüne sonlandırılabilir.
Bu kablo yapılandırmasında kullanılan diğer bir seçenek de bir MTP / MPO koparma kablosudur. Bu kablonun bir ucunda bir MTP / MPO konektörü bulunurken, diğer ucunda LC veya SC konektörleri gibi çeşitli standart optik arabirimler bulunabilir.

Ayrıca, bunlar doğrudan patch panellere, MTP kasetlerine ve aktif ekipmana bağlanabilir. MTP / MPO kasetleri, MTP arayüzünün SC veya LC tipi arayüz olarak değiştirilebildiği merkezi bir yama ve fiber optik koparma noktası sağlar. MTP / MPO kasetleri tipik olarak bir patch panel veya fiber saklama tepsisine yerleştirilir.

Sonuç

Özetle, MTP ve MPO bağlantı çözümünün, özellikle büyük kapasiteli ve yüksek yoğunluklu veri merkezi ortamında 40 / 100G iletimini başarmak için etkili, uygulanabilir ve esnek bir seçenek olduğu kanıtlanmıştır. Hızlı bağlantı ve hızlı dağıtım için de güvenilir bir alternatif olduğunu belirtmiyoruz. Umarım bu makalede sunulan bilgiler en azından bu bağlantı yöntemini anlamanıza yardımcı olabilir. MTP / MPO bağlantı eğitimi ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.karono.com adresini ziyaret edin.