Şu anda, 40G / 100G ağına geçiş, veri merkezi kablolama sistemi için popüler ve karşı konulamaz bir eğilim haline gelmiştir. Bu da veri merkezleri ve optik ağlarda daha fazla bant genişliği ve daha yüksek yoğunluklu fiber optik bağlantı arayışını getiriyor. Bu durumda, yüksek kapasite ve düşük güç tüketimi arasında nasıl bir denge kuracağınız büyük bir sorundur. Neyse ki, MTP / MPO kablolama teknolojisi daha iyi ağ performansı elde etmek için yapıcı ve güvenilir bir çözüm sunar. Bu makalede, bu kablolama çözümünde bazı temel bileşenler tanıtılacaktır.

MTP / MPO Bagaj Kablosu

MTP / MPO devre kabloları modülleri kalıcı bağlantı olarak birbirine bağlar. Bagaj kabloları 12, 24, 48 ve 72 fiberden temin edilebilir. Tipik olarak kasetleri, panelleri veya sağlamlaştırılmış MPO fan çıkışlarını birbirine bağlamak ve veri merkezlerinde ve diğer yüksek lifli ortamlarda yüksek yoğunluklu omurga kablolarının hızlı bir şekilde yerleştirilmesini kolaylaştırmak için kullanılırlar. Ayrıca, patch panellerdeki konektör stilini değiştirmeniz gerektiğinde çok fazla esneklik ve rahatlık sağlar. Kablo gövdesindeki konektörü değiştirmek yerine, patch panelin çapraz bağlantı tarafına yeni konektör stiline sahip yeni bir kaset takın. Bagaj kablosunun esası genellikle şunları içerir:
• Yüksek kalite — MTP / MPO devre kabloları fabrikada sonlandırılmış, test edilmiş ve test raporlarıyla birlikte paketlenmiştir. Bu raporlar uzun vadeli dokümantasyon ve kalite kontrol işlevi görür.
• Kablo hacmini azaltma — Bu devre kabloları, kablo hacmini azaltan ve veri merkezlerindeki klima koşullarını iyileştiren çok küçük çaplara sahiptir.
• Zamandan tasarruf — Özel tak ve çalıştır tasarımı ile, devre kabloları eklenebilir ve hemen takılabilir. Kurulum süresini azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olur.

MTP / MPO Kablo Demeti Kablosu

MTP / MPO kablo demeti kabloları, çok fiber kablolardan tek tek fiberlere veya dubleks konektörlere geçiş sağlar. MTP / MPO koparma kablosu veya fan çıkışı kablosu olarak da bilinen bir ucunda 6 veya 12 konektöre ayrılan tek bir MTP konektörü vardır ve bu konnektör tipleri LC, SC, ST vb. 10, 20, 30 metre uzunlukları ve diğer özelleştirilmiş uzunlukları olan 4, 6, 8 veya 12 fiber şerit konfigürasyonları. Kablo demeti kablosu, eski 10G’den daha yüksek hızlı 40G / 100G Ethernet’e geçiş için güvenilir, uygun maliyetli bir kablolama sistemi sağlar. Kablo demeti kablosunun avantajları şunlardır:
• Yerden tasarruf — Etkin ekipman ve omurga kablosu yerden tasarruf için iyidir.
• Kolay dağıtım — Fabrika tarafından sonlandırılan sistem, kurulum ve ağ yeniden yapılandırma zamanından tasarruf sağlar.
• Güvenilirlik – Ürün kalitesini garanti etmek için üretim sürecinde yüksek standart bileşenler kullanılır.

 

MTP / MPO Kaseti

MTP / MPO kaseti, yüksek yoğunluklu veri merkezi altyapısının hızlı bir şekilde konuşlandırılmasına ve ayrıca hareketler, eklemeler ve değişiklikler sırasında gelişmiş sorun giderme ve yeniden yapılandırmaya olanak sağlayan bir tür modüldür. Bu da zaman ve enerji tasarrufu olduğu kadar düşük maliyetli olduğu kanıtlanmıştır. Dahası, kullanıcıların bir gövde kablosunun getirdiği fiberleri almasını ve bunları bir dupleks kablosuna dağıtmasını sağlar. Bu kaset modüllerinde 12 veya 24 fiber bulunur ve ön tarafında LC, SC veya E2000 adaptörleri ve arkada MTP / MPO bulunur.
Bu tür kaset, düşük takma kayıpları ve güç cezaları, üstün optik ve mekanik özelliklerin yüksek yoğunluklu ve MTP / MPO arayüzü ile optimize edilmiş performansa sahiptir.

 

MTP / MPO Fiber Adaptör Paneli

40G / 100G ağ bağlantılarıyla ilişkili kablo tıkanıklığı sorununu etkili bir şekilde ele almak için, yüksek yoğunluklu bir fiber patch panel kullanmanın ideal bir seçim olduğu kanıtlanmıştır. MTP / MPO fiber adaptör paneli, esneklik ve ağ dağıtım kolaylığı sağlamak ve 10G’den 40 / 100G altyapısına geçişi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Ana dağıtım, yatay dağıtım ve ekipman dağıtım alanlarında çapraz bağlantılar için yüksek yoğunluklu ağ uygulamalarında kullanılır. Bu fiber adaptör paneli, alanın verimli kullanımını, hızlı konuşlandırmayı ve en düşük kurulum maliyeti için en yüksek güvenilirliği sağlar. Bu da yüksek bir yatırım getirisi sağlar.

 

Sonuç

Şüphesiz, MTP / MPO kablolama sistemi, yüksek yoğunluklu ağ altyapıları için ideal bir çözüm sunar ve bu da 40 / 100G ağına geçişin zorluklarını hafifletmeye yardımcı olur. Karono çok çeşitli MTP / MPO çözümleri ve öğreticileri sunar, daha ayrıntılı bilgi için lütfen  www.karono.com veya www.mpofibers.com adresini ziyaret edin.