MPO (Multifiber Pull Off), NTT tarafından tasarlanan ilk nesil MTP oldu. Şimdi birkaç şirket tarafından üretilen çok fiberli konektörlerin kategorisinin adıdır. Ancak, MTP (Mekanik Transfer Çekme), kendi üstün stil MPO konnektörü için USCONEC’in ticari adıdır.

MPO konektörü nedir?

MPO, “çok fiberli itme” nin endüstri kısaltmasıdır. Bu konektörler, tek bir halkada 1’den fazla fibere sahiptir ve mekanik bir mekanizma ile yerine oturur.

Çeşitli üreticiler için piyasada birçok MPO bulunmaktadır. Her türlü bağlantı ürününde olduğu gibi, bunların performansı ve maliyeti önemli ölçüde farklılık gösterir ve bazılarının daha iyi “overlife” performansına olanak veren farklı özellikleri vardır. Bazı MPO konektörleri farklı marka / markalarla birbiriyle uyumludur, diğerleri değildir. Bu aralıksızlık, tasarımın standarda ne kadar yakın olduğuna bağlıdır.
MPO konektörlerinin tam tanımı için
IEC-61754-7 ve EIA / TIA-604-5 (diğer adıyla FOCIS 5).

 

MT yüksük mü?

MT, mekanik transfer anlamına gelir ve MT yüksük, çok lifli (genellikle 12 fiber) bir yüksüktür. Bağlayıcının performansı, fiber hizalama ve bağlantıdan sonra bu hizalamanın nasıl sürdürüldüğü ile belirlenir. Son olarak, hizalama, fiberin dışmerkezliği ve eğimi ve kılavuz pimlerin, çiftleşme sırasında lifleri bir arada tutmalarıyla belirlenir. Herhangi bir MPO konektörünün performansı, imalat sırasında pimlerin toleransları ve kalıplama süreçleri azaltılırsa geliştirilebilir.

MTP® konektörü?

MTP konnektörü, genel MPO konektörleriyle karşılaştırıldığında optik ve mekanik performansı geliştirmek için çok sayıda mühendislik ürünü ürün geliştirmesine sahip yüksek performanslı bir MPO konektörüdür. MTP konektörü, EIA / TIA-604-5 FOCIS 5 ve IEC-61754-7 de dahil olmak üzere tüm MPO konnektör standartlarına tamamen uygundur.
Endüstri standartlarına uygun MPO stili konektörler, MTP konnektörü ile birbiriyle uyumludur. Bu, 1 stil konektöründen MTP konnektörüne geçmenin ve daha yüksek performans seviyelerinin elde edilmesinin mümkün olduğu anlamına gelir.
Daha eski tasarımlı MPO konektörleri performans açısından sınırlıdır ve MTP konektörünün yüksek performans seviyelerini sunamaz.

MTP konektörü neden yüksek performanslı bir MPO konektörü olarak tanımlanmaktadır?

MTP konektöründe, genel MPO konektörlerine göre daha iyi performans ve daha iyi kullanılabilirlik sağlamak için özel olarak tasarlanmış özellikler bulunmaktadır. Bu tasarım özellikleri MTP’ye özgüdür ve patent korumalıdır. Anahtar özellikler aşağıda açıklanmıştır: –

1. MTP konnektör muhafazası çıkarılabilir.

· MT yüksüklerinin yeniden işlenmesi ve tekrar cilalanması, aşırı performans sağlar.
· Cinsiyet montajdan sonra veya hatta kullanım noktasında esneklik sağlayan alanda değiştirilebilir.
· Yük, montajdan sonra interferometrik olarak taranır.

2. MTP konnektörü, mekanik performansı iyileştirmek için yüksük şamandırası sunar. Bu, uygulanmış bir yük altında iken fiziksel temas sürdürmek için iki çiftlenmiş ferruled’e izin verir. (ABD Patenti 6,085,003)

3. MTP konnektörü, sıkıca tutulan tolerans paslanmaz çelik eliptik kılavuz pimi uçlarını kullanır. Eliptik şekilli kılavuz pimi ipuçları, kılavuzu iyileştirir ve kılavuz delik aşınmasını azaltır. (ABD Patenti 6,886,988)

4. MTP konektörü, itme yayının merkezlenmesi için özelliklere sahip metal bir pimli kelepçeye sahiptir. Bu özellik:

· Kayıp pimleri ortadan kaldırır
· Yay kuvvetini merkezler
· Yay mekanizmasından kaynaklanan elyaf hasarını ortadan kaldırır

5. MTP konnektör yayı tasarımı, fiber hasarı önlemek için on iki fiber ve çok lifli şerit uygulamaları için şerit boşluğunu en üst düzeye çıkarır.

6. MTP konnektörü, kullanılan kablo üzerinde daha fazla esneklik sağlayan dört standart gerilme önleyici bagaj çeşidi ile sunulur.

· Yuvarlak gevşek fiber kablo yapısı
· Oval Kablo Bağlantısı
· Çıplak Şerit Elyaf
· Ayak izini% 45 azaltan kısa çizme. Sınırlı uygulamalarda kullanım için idealdir.

MT yüksükleri standart bağlayıcılarla aynı şekilde mi temizleniyor?

Optik performansı azaltan toz ve yağları gidermek için MT ferüllerinin temizlenmesi için mevcut en iyi yöntem, NTT-AT OPTIPOP gibi gelişmiş kuru bir bez temizleme sisteminin kullanılmasıdır.

Temizleme yöntemi, tek bir geçişi içerdiğinden çok basittir. Yeniden birleştirilen temizleme sistemini kullanırken, kirleri liflerden uzaklaştıran ancak halka yüzünde bırakan düşük dereceli bezler veya bezler kullanmak yerine tamamen temizlenir.

OPTIPOP temizleyici ailesi, hem erkek hem de dişi bağlantılarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve tek fiber seramik yüksüklü konektörler için seçeneklere sahiptir. OPTIPOP kaset ve kart temizleyicileri, sahibinin, geleneksel temizlik yöntemlerinin altında temizlik maliyetini azaltabilecek temizlik giysilerini yeniden doldurmasına izin verir.