Ağ teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, yüksek hızlı veri aktarımı ve veri kapasitesi talebi her zamankinden daha fazla hale geliyor. Birçok veri merkezi 10G’den 40G’ye ve 100G’ye geçiş sürecinde olduğundan, kablolama sistemine uygulanan optik bileşenlerin gereksinimleri karşılayacak şekilde yükseltilmesi gerekir. yüksek yoğunluklu MPO / MTP fiber konektörler ve patch cordlar gittikçe daha yaygın olarak kullanılmaktadır. veri merkezleri için hızlı kurulum, yüksek yoğunluklu ve yüksek performanslı kablolama sağlayabildikleri için veri merkezi yöneticileri arasında.

Bu yazıda, 10G / 40G / 100G bağlantısında MTP / MPO kablolarının (MPO / MTP gövde kablosu, MPO / MTP kablo demeti kablosu ve MPO / MTP dönüşüm kablo demeti) dağıtımını tanıtmak istiyorum.

MPO / MTP Kablolama Çözümlerinde Kullanılan Bileşenler

MPO / MTP Konektörü

MPO (çoklu fiber itme) konektörü, en çok iki belge tarafından tanımlanan bir çoklu fiber konektördür: biri IEC-61754-7, uluslararası MPO konektörleri için yaygın olarak yerleştirilmiş standarttır; diğeri, ABD’de en yaygın standart olan FOCIS 5 olarak da bilinen EIA / TIA-604-5’tir. MT yüksüğüne dayanan MPO konektörü, daha yüksek yoğunluklu, daha yüksek bant genişliği tabanlı uygulamalar için çoklu fiber bağlantısına olanak tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. MTP (çoklu fiber sonlandırma itmeli) konektörü, genel MPO konektörüyle karşılaştırıldığında optik ve mekanik performansı artırmak için çoklu tasarlanmış ürün geliştirmeleri olan yüksek performanslı bir MPO konektörüdür. Ayrıca, MTP konnektörü tüm MPO konnektörü standartlarına tamamen uygundur. Burada sizin için MPO / MTP konektörünün bir resmini gösterir.

MPO / MTP Bagaj Kablosu

Her iki uçta MPO / MTP konektörleri ile sonlandırılmış MPO / MTP devre kablosu 12, 16, 24, 48 ve 72 fiber ile mevcuttur. Yapılandırılmış bir ortamda paneller arasında kalıcı fiber bağlantılar oluşturabilir. Ve tipik olarak omurga veya yatay kablo ara bağlantıları olarak kullanılır. Verimli tak ve çalıştır mimarisiyle, MPO / MTP devre kablosu kurulum ve bakım maliyetlerini büyük ölçüde azaltabilir. İşte sizin için bir MPO / MTP gövde kabloları figürü.

MPO / MTP Kablo Demeti Kablosu

MTP / MPO çıkış kablosu veya MPO / MTP koparma kablosu olarak da adlandırılan MPO / MTP kablo demeti kablosu, bir tarafta erkek / dişi MTP konektörü ve diğer tarafta birkaç dubleks LC / SC konektörü ile sonlandırılır; fiber kabloları tek tek fiberlere veya dupleks konektörlere bağlayın. Tipik olarak raflardaki ekipmanı MPO / MTP sonlandırılmış omurga kablolarına bağlamak için kullanılır. MPO / MTP kablo demeti kablosu, yerinde sonlandırma olmadan yüksek performans ve hızlı kurulum gerektiren yüksek yoğunluklu uygulamalar için tasarlanmıştır. Aşağıdaki şekilde MPO / MTP kablo demetinin yapısını derinlemesine anlayabilirsiniz.

MTP / MPO Dönüşüm Kabloları

MTP / MPO dönüştürme kabloları, MTP / MPO koparma kabloları ile aynı fanout tasarımına sahiptir, ancak fiber sayımı ve tiplerinde farklıdır. Her iki uçta MTP / MPO konektörleriyle sonlandırılır. Spesifik olarak, yaygın olarak kullanılanlar 24 fiber ila 2 × 12 fiber, 24 fiber ila 3 × 8 fiber, 2 × 12 fiber ila 3 × 8 fiber MTP / MPO dönüşüm kablolarıdır. Fiber israfını ortadan kaldıran ve mevcut 12 fiber ve 24 fiber MTP / MPO kablolama sisteminin esnekliğini büyük ölçüde artıran 10G-40G, 40G-40G, 40G-100G, 40G-120G bağlantıları için özellikle idealdir.

10G / 40G / 100G Bağlantılarında MTP / MPO Kabloları Nasıl Kullanılır?

İşte 10G, 40G ve 100G bağlantılarındaki MTP / MPO fiber kabloların bazı tipik uygulamaları.

10G-10G Bağlantısı

Aşağıdaki iki senaryoda, fiber muhafazalara takılan iki MTP / MPO kaseti MTP / MPO devre kablolarıyla bağlanır ve kabloların çekirdeğini kolaylaştırır. Kasetlerin ön paneli yukarı doğru sunucuya ve 10G FS S5800-48F4S portlarına OM4 fiber optik kablo ve 10G alıcı-verici aracılığıyla aşağı doğru bağlanır.

10G – 40G Bağlantısı: 8 Fiber MTP Kablo Demeti Kablosu

8 fiber MTP-LC kablo demeti, 10G cihazını 40G cihazına doğrudan bağlamak için yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, MTP kablo demeti kablosu, 40GbE veri hızlarını taşıyan bir QSFP + portu ile birlikte, daha sonra dört 10G SFP + alıcı-vericiye takılan dört LC çift yönlü kabloya ayrılır.

40G – 40G Bağlantısı: 12 Fiber MTP Trunk Kablosu

40G – 40G doğrudan bağlantı için, 12 fiber MTP devre kablosu ilk tercihtir. Aşağıdaki senaryoda, iki 40G anahtarındaki QSFP + bağlantı noktalarına uyum sağlayan 40G alıcı-vericileri (dört fiber iletim, dört fiber alma, dört fiber kullanılmadan bırakma) bağlamak için 12 fiber MTP gövde kablolarına ihtiyaç vardır.

120G – 3x40G Bağlantısı

Bu şekilde, bir MTP / MPO dönüşüm kablosu, 120G’den 40G ağına geçişi gerçekleştirmek için bir CXP 120G SR12 ve üç 40G QSFP + SR4 fiber optik alıcı-verici modülünü bağlar.

10G ila 100G Bağlantısı: 20 Fiber MTP Kablo Demeti Kablosu

CFP 100G ağını kurarken çok popüler bir uygulamadır. 10G ila 100G geçişi sağlamak için, bu senaryoda, 20 fiber MTP MPO koparma kabloları kullanılacaktır (iletim için on fiber ve almak için on fiber, daha sonra on dupleks LC kablosuna kopar). Bu kabloyu bir CFP alıcı vericisine bağlamanız yeterlidir ve müşteri 10 SFP + ayrı ayrı alıcı-verici çiftine erişebilir.

 

100G – 100G Bağlantısı: MTP Trunk Kablosu

QSFP + portlu anahtarları doğrudan bağlamak için 12 fiber MTP devre kablosu kullanılabilirken, 100GBase-SR10 CFP donanımlı cihazları bağlamak için 24 fiber MTP devre kablosu devreye alınacaktır.

Sonuç

Bulut bilişim ve büyük verilerin gelişmesi ve popülaritesi ile 40G ve 100G Ethernet artık veri merkezi kablolama sistemi için bir trend ve sıcak nokta. MPO / MTP konektörleri 40G ve 100G Ethernet ağı için gelecek standart optik arayüz olduğundan, MPO / MTP kablolama çözümlerinin sonunda veri merkezine su basacağı tahmin edilmektedir. Sonuçta, bir konektördeki yüksek fiber sayısı sonsuz olasılık yaratır. Karono, MPO / MTP fiber optik konektörler, fiber optik bağlantı kabloları ve OEM / ODM özelleştirmesini çeşitli özellikler sağlayabilir.