MPO — Çok Fiberli Push On — yüksek hızlı telekom ve veri iletişim ağları için birincil çoklu fiber konektör olan bir tür optik konektördür. IEC 61754-7 ve TIA 604-5 kapsamında standardize edilmiştir. Bu konnektör ve kablolama sistemi ilk önce özellikle Merkez ve Şubelerdeki telekomünikasyon sistemlerini destekledi. Daha sonra HPC’de veya yüksek performanslı bilgi işlem laboratuvarlarında ve kurumsal veri merkezlerinde kullanılan birincil bağlantı haline geldi. Aynı zamanda bulut veri merkezlerinde de yoğun bir şekilde kullanılıyor, ancak artık sağlam Telcordia test ve doğrulama gereklilikleri yerine çok daha kontrollü, iyi huylu bir ortam nedeniyle daha düşük maliyetli MXC optik konektör ve kablolama sistemleri ile değiştiriliyor.

Yıllar boyunca, MPO konektör ailesi daha geniş bir uygulama yelpazesini ve sistem paketleme gereksinimlerini desteklemek için gelişti. Artık yeni özellikler ve fiber sayıları olan ürünler için yatırım yapan ve geliştiren birkaç tedarikçi daha var. Orijinal olarak bir tek sıra 12-fiber bağlayıcı, şimdi çoklu hassas halkalar kullanarak 24, 36 ve 72 fiber bağlayıcılar oluşturmak üzere bir araya getirilebilecek 8 ve 16 tek sıra fiber türleri vardır. Bununla birlikte, daha geniş sıra ve istiflenmiş yüksükler, merkez liflere karşı dış lifler üzerinde hizalama toleransları tutma zorluğundan dolayı ekleme kaybı ve yansıma sorunları yaşamıştır. Birincil MPO tedarikçisi olan USCONEC ve diğerleri, MTP Elite ve MTP standart halka ve konnektör mahfazalarına karşı daha yüksek bir maliyet / fiyat seviyesinde daha hassas bir yüksük ve hizalama sürümü sunar.

Optik kayıp bütçeleri ve aktif ekipman türleri arasındaki bağlantı sayısı, premium veya standart MPO konektörlerinin seçimini etkiler ve belirler. Telekom altyapısı bağlantı sistemleri genellikle sadece iki cihaz arasında çoğunlukla kısa raf içi ve satır içi daha yeni bulut veri merkezlerine karşı daha pasif optik bağlantılara sahiptir. Bulut veri merkezi rafları ve raf sırası, telekom kablolama dolapları ve raflara karşı konektör fişleri için daha az yer bırakan daha yüksek yoğunluklu paketleme sistemlerine sahiptir. Bu nedenle, daha küçük MXC muhafazalarına karşı rekabet edebilecek mini-MPO ve mikro-MPO konektör mahfazaları vardır. Bu yılki OFC konferansı ve sergisinde, Senko ve diğer tedarikçiler yeni küçük MPO ürünlerini tanıttı. Hem SMF hem de MMF için daha esnek gerilim azaltıcılar ve daha yeni bükülme duyarsız fiber tipleri ile birlikte bu yeni kablo tertibatları daha sınırlı yönlendirme kanallarını destekler.

Endüstriyel otomasyon sistemleri ve veri merkezleri ayrıca dairesel ve dikdörtgen plastik kabukları kullanan yeni tasarımlardan da faydalandı. Madencilik ve askeri, dairesel metal kabuklara gömülü MPO’ları kullanıyor.
10G performans MMF OM4 gibi, daha kolay ayırt edilebilmesi için aqua gibi renk kodlu mahfazalar kullanan birçok yeni elyaf türü vardır.
MXC sisteminin yanı sıra diğer rakip konnektör ve kablolama sistemleri artık LC konektörlü tek bir çok çekirdekli fiber kullanmayı da içerir. Bazı yeni elyaf türlerinde 12 ya da daha fazla çekirdek vardır. Aynı zamanda rekabet, SC veya LC konektör mahfazasına ve daha SC veya LC mahfazasına uyan daha yeni E-Shield 19 ve 37 fiber dairesel halkalarına uyan Valdor dairesel 7 fiber halkasıdır. Dairesel çok fiber demet geometrisi ve çok çekirdekli fiber çözümleri, lineer tek sıralı 16 fiber MPO sistemine karşı daha iyi ekleme kaybı sağlamaya yardımcı olur.
MPO konektörleri birçok pazar segmentinde gelişmeye devam ederken, yeni multi-fiber konektör kullanımlarını, ürün özelliklerini ve uygulama seçeneklerini de genişletecektir.