MPO / MTP 12 Fiberleri - MPO / MTP - 12, çok modlu ve tek modlu uygulamalar için dünya çapında tanınan standart bir arayüzdür. MPO-12, onlarca yıldır mevcuttur ve çift yönlü ve tek yönlü uygulamalar için ana kablo konektörü olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Yüksek yoğunluklu bağlantı panellerini birbirine bağlarken kullanılacak en popüler çok lifli sayılar arasındadır. MPO 12 fiber konektörler sahada bol miktarda bulunur ve çoğu uygulama için tercih edilen konektör olmaya devam eder. Her 12 fiber MPO konektörü, tek bir 40G bağlantısı kurabilir. Ancak daha çok arka uç gövde bağlantıları kurmak için kullanılır. MPO-12, çok modlu ve tek modlu uygulamalar için dünya çapında tanınan standart bir arabirimdir. MPO-12, onlarca yıldır mevcuttur ve çift yönlü ve tek yönlü uygulamalar için ana kablo konektörü olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Multi Fiber Push On (MPO) nedir

MPO olarak da bilinen Multi Fiber Push On, orijinal olarak yüksek yoğunluklu sonlandırmayı kolaylaştırmak ve yüksek hızlı iletişim ağlarını desteklemek için üretildi. 12 fiber tek sıralı konektör olarak başlayan şey, artık birden fazla hassas yüksük kullanırken 24, 36 ve 72 fiber konektör oluşturmak için bir araya istiflenebilme özelliğine sahip 8 ve 16 tek sıralı fibere dönüşmüştür. Bu MPO stilleri için standart, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) ve Telekomünikasyon Endüstrisi Birliği (TIA) tarafından oluşturulmuştur. Uluslararası standart IEC-61754-7 olarak bilinir ve TIA standardı TIA-604-5'tir.

MT Yüksük

Çok lifli bir halka olan mekanik transfer yüksüğü, lif hizalaması için önemlidir. Hizalama pimlerinin şeklini, toleransını ve malzeme bileşimini etkilediğinden, kalıplama işlemi sırasında hassasiyet için yoğun toleransların tutulması gerekir. Sonuç, pimlerin ve deliklerin hizasının yanı sıra fiberin eksantrikliğini ve adımını belirleyecektir.

MPO / MTP Bağlayıcısı

MTP konektörleri, MPO konektörlerine göre daha düşük ekleme kaybı sağlarken optik sinyali ve mekanik performansı geliştirmek için tasarlanmıştır. Kabloda gerilim varsa, MTP konektörünün halkası eşleşen çiftlerde fiziksel teması korumak için yüzer. Bir MTP konektöründeki eliptik şekilli, paslanmaz çelik kılavuzlu pimlerin, MPO konektörünün pimlerine kıyasla hasara neden olma olasılığı daha düşüktür. MPO konektörü, yüksüğü kırabilen ve malzemenin kılavuzlu pim deliklerine veya yüksük uç yüzüne düşmesine neden olabilen yivli kılavuzlu pimlere sahiptir. MTP konektörleri, itme yayının ortalanmasına yardımcı olan metal pimli kelepçelerle yapılmıştır. Yay tasarımı, 12 fiber ve çok elyaflı uygulama için şerit açıklığını en üst düzeye çıkararak hasarı önler. Çeşitli uygulamaları barındırmak için çeşitli MTP konektörleri sunulmaktadır: Sadece birkaç isim vermek gerekirse, önyükleme tipi, yuvarlak veya gevşek fiber kablo, oval kılıf veya çıplak şerit fiber.

Kablolama

Aşağıda, 12 pimli MPO / MTP konektörünü kullanan dört kablo türü bulunmaktadır: Düz geçişli, çapraz geçişli, çift çevrilmiş ve evrensel.

Doğrudan, çift çevrilmiş ve Evrensel kablolamanın tümü, aynalanmış sinyaller için tuştan aşağıya doğru yapılandırılmış bir anahtardır. Ancak, kullanımlarına göre değişiklik gösterirler. Düz kablolama çoğunlukla yama panelleri için kullanılır. Çift çevrilmiş kablolama, soldan sağa fiber konumlu çift yönlü çift yönlü bir çevirme içerir ve evrensel kablolama, aynı soldan sağa fiber konumuna sahip çift / tek bir çevirme içerir. Çapraz kablo bağlantısı, aynasız sinyallerle anahtarlama olarak yapılandırılmıştır. Crossover, anahtarları, alıcı-vericileri ve elektronik cihazları içerir.

 

Türİç BağlantıBağlayıcı
Tip A (Düz geçişli)1:1Aşağı tuşa basın
Tip B (Çapraz)GeçtiKey up to Key up
C Tipi (Çift Ters Çevrilmiş)Çiftler GeçildiAşağı tuşa basın
Evrensel Aşağı tuşa basın

Tip A (Düz geçişli)

BağlayıcıElyaf Düzenlemesi (Anahtar görünümü ile)
A123456789101112
B123456789101112

Tip B (Çapraz)

BağlayıcıElyaf Düzenlemesi (Anahtar görünümü ile)
A123456789101112
B121110987654321

C Tipi (Çift Ters Çevrilmiş)

BağlayıcıElyaf Düzenlemesi (Anahtar görünümü ile)
A123456789101112
B214365871091211

Evrensel

BağlayıcıElyaf Düzenlemesi (Anahtar görünümü ile)
A123456789101112
B135791112108642

12-Fiber MTP Kablolama Uygulamaları

12 fiber MTP kablolama sistemi genellikle şu standartlarda kullanılır: 40GBASE-SR4, 40GBASE-PLRL4 ve 40GBASE-PLR4. 40GBASE-SR4, OM4 fiberler üzerinden 150 metreye kadar kısa mesafelerde 40G iletim için kullanılır. 40GBASE-PLRL4 ve 40GBASE-PLR4, 1.4 km ve 10 km'ye kadar tek modlu fiber üzerinden iletim mesafesini ayrı ayrı destekler. Bu standartlar, 12 fiber MTP arayüzlü 40G paralel alıcı-vericileri kullanır.

12-Fiber MTP Kablolama Bağlantı Bileşenleri

12-Fiber MTP Trunk Kablo: MTP ana kablo, MTP - MTP fiber yama kablosu olarak kabul edilebilir. MTP ana kablo, her iki uçtaki MTP konektörleriyle sonlandırılır. MTP konektörleri erkek (kontak arayüzünde kılavuz pimli) veya dişi (kılavuz pimsiz) olabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, MTP kabloları farklı türlere ayrılabilir: Polarite A, Polarite B ve Polarite C. "MPO Sisteminde Polariteyi Anlamak" adlı makalemin bir önceki makalesi MTP bileşenlerinin polaritesini tanıttı. MTP polarite detayları ile ilgili bu yazıyı takip edebilirsiniz.

En yaygın olarak kullanılan MTP ana kablo, aynı anda çift yönlü 40G iletimi sağlayabilen tek telli bir kablodur. Ayrıca, çeşitli kablo dizilerinden oluşan MTP ana kabloları da vardır. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi 12 fiber MTP ana kablo örneğini alın. Bu resmin solunda, tek telli bir kablo olan 12 fiber MTP ana kablo bulunmaktadır. Bu resmin sağında, 6 telli 12 fiber MTP ana kablodan oluşan 72 fiber MTP ana kablo bulunmaktadır.

 

10G 40G 100G Veri Merkezi için 12 Fibre MPO

MPO 12 fiber konektörü, Veri Merkezlerinde kabul edilmek için yeterli tekrarlanabilir performansa sahip ilk MPO konektörüydü. 24, 48 ve 72, FTTX için iyi durumdaydı, ancak yüksek veri, kayba duyarlı uygulamalar için yeterince iyi değildi. Böylece MPO 12 fiber konektörle, zaman içinde uyarlanabilen Veri Merkezi Omurga kablolamasına yönelik gerçek bir eğilim görmeye başladık. Buna "geleceğe hazırlık" veya "geçiş" denir. 12 fiber MPO konektörlü bir omurga oluşturuyorsanız, temelde herhangi bir bağlantıyı ileriye dönük olarak (LC, MTRJ, SC vb.) Bu, Veri Merkezlerinin ilk günlerinde gerçekten avantajlıydı çünkü kimse anahtar / sunucuda ne tür bir bağlayıcı arabirimine ihtiyaç duyduklarını gerçekten bilmiyordu. Yani temelde MPO 12 çoğu omurga kablolama altyapısında tercih edilen konektör haline geldi. Günümüzde Veri Merkezlerinin çoğu, omurgada MPO 12 fiber ve anahtarlar ve sunucular gibi ekipmanlara bağlanan MPO-LC kablo demetleri ile inşa edilmiştir. Günümüzde ekipmanların çoğu hala bir LC alıcı-verici arayüzüne sahiptir, bu nedenle kablo demetinin omurgadaki MPO'dan bağlantı noktasında LC'ye dönüştürülmesi gerekir.