Veri merkezi genişledikçe, geleneksel fiber optik kablolar, yalnızca büyük bir alanı kaplamakla kalmayıp aynı zamanda kabloların yönetilmesini de zorlaştırarak, ağ oluşturma konusundaki yüksek gereksinimleri zor karşılayabilir. Buna karşılık, MTP kablosu ve MPO kablosu, daha yüksek bant genişliği ve daha yüksek yoğunluklu uygulamaları desteklemek için bir konektörde çoklu fiber bağlantısı sağlar, böylece popüler hale gelir. Genel olarak, MTP / MPO kabloları üç türe ayrılır: gövde kablosu, kablo demeti kablosu ve dönüştürme kablosu. Ne olduklarını ve uygulamalarını görün.

Yaygın MTP / MPO Kablo Tipleri

MTP / MPO Trunk Kablo

MTP / MPO ana hat kablosu, her iki ucunda iki adet MPO veya MTP konektörlü, dıştan görülen sıradan yama kablolarından farklı bir şey olmayan bir kablodur. Bununla birlikte gerçek şu ki, kablonun genellikle 12, 24, 48 ve hatta 72 fiber barındırması ve uçların müşterinin tercihine göre 12 fiber veya 24 fiber MTP / MPO konektörlerle sonlandırılmasıdır. Karono MTP / MPO ana hat kabloları, saha montaj süresi ve yerden tasarruf açısından mükemmel faydalar sağlayan yüksek yoğunluklu uygulamalar için tasarlanmıştır. Çoklu uzunluklarda ve tekli modda, çok modlu OM1, OM2, OM3 veya OM4’ü LSZH veya PVC Ceketler ile mevcuttur. BIF ile Karono MTP ve MPO kabloları, daha az bükülme duyarlılığına sahip olan konut veya ofis ortamları gibi azaltılmış yarıçaplı uygulamalarda geliştirilmiş viraj performansı için tasarlanmıştır.

MTP / MPO Kablo Demeti Kablosu

MTP / MPO kablo demeti ayrıca bir ucunda tek bir MTP konektörüne sahip olduğu ve diğer ucunda 6 veya 12 konektöre (LC, SC, ST, vb.) Ayrıldığı için çıkış kablosu veya koparma kablosu olarak da bilinir. Bir fiber yama kablosunun alınması ve iletilmesi için iki fiber içerdiğinden, örneğin 8-fiber MTP-LC kablo demeti kablosu, 4 LC konektörüne ve her iki ucunda bir MTP konektörüne sahiptir. Benzer şekilde, 12 lifli bir MTP-LC kablo demeti kablosu 6 LC konnektörüne ve bir MTP konnektörüne sahiptir. MTP / MPO kablo demeti kablosu genellikle 40G ila 10G iletim ve 100G ila 25G iletim için kullanılır.

MTP / MPO Dönüşüm Kablosu

MTP / MPO dönüşüm kablosu, MTP / MPO kablo demeti kablosu ile aynı fanout tasarımına sahiptir, ancak her iki ucunda da MTP / MPO konektörleriyle sonlandırılmıştır. Bununla birlikte, her iki uçtaki MTP konektörleri, mevcut 24 fiber kablolama sistemi için daha fazla olasılık sağlayabilen fiber sayıları ve tiplerinde farklıdır. Harcanan elyafı ortadan kaldırır ve bu nedenle mevcut 12 elyaf ve 24 elyaf MTP ağının kapasitesini büyük ölçüde artırabilir.

MTP / MPO Kablolarının 10G / 40G / 100G Bağlantılarında Nasıl Dağıtılması?

MTP / MPO fiber kablolarını takip eden MTP / MPO kasetleri, MTP / MPO fiber adaptör panelleri ve MTP / MPO koparma panelleridir. İşte 10G, 40G ve 100G bağlantılarında tipik MTP / MPO fiber kablo uygulamaları.

10G-10G Bağlantısı

Aşağıdaki iki senaryoda, fiber muhafazalara monte edilmiş iki MTP / MPO kaseti, MTP / MPO ana kablolarıyla birleştirilerek kablo çekirdeğinin çekirdeğini daha basit hale getirir. Kasetlerin ön paneli, sunucuya ve aşağıya, OM4 fiber optik kablo ve 10G alıcı-verici aracılığıyla 10G FS S5800-48F4S portlarına bağlanır.

40G-10G Bağlantısı

Bu senaryoda, FS S5850 48S6Q anahtarındaki bir 40G QSFP + bağlantı noktası, 4 10G kanalına bölünür. 8 fiberlik bir MTP-LC kablo demeti kablosu, 40G tarafını MTP konektörüne ve dört LC konektörünü 10G tarafına bağlar.

40G-40G Bağlantısı

Aşağıda gösterildiği gibi, iki anahtar arasındaki 40G – 40G bağlantısını gerçekleştirmek için iki 40G optik alıcı-vericiyi bağlamak için bir 12-fiber MTP ana kablo kullanılır. Bağlantı yöntemi ayrıca 100G-100G bağlantısına da uygulanabilir.

120g ila 3x40G Bağlantısı

Bu şekilde, bir MTP / MPO dönüşüm kablosu, 120G’den 40G ağa geçişi gerçekleştirmek için bir CXP 120G SR12 ve üç adet 40G QSFP + SR4 fiber optik alıcı-verici modülünü bağlar.

Sonuç

Yüksek performanslı, yüksek yoğunluklu MTP kablo ve MPO kablo çözümleri, tek bir küçük form faktörü konektörüyle 12 geleneksel fiber konektöre takas ederek kurulum süresini ve işçilik maliyetlerini azaltır. Veri merkezleri, telekomünikasyon, yayın iletişimi ve sunucu odaları gibi çeşitli uygulamalar için uygundurlar. Karono, uygun fiyat ve en iyi hizmeti ile size en iyi ürünleri sunmak için çabalıyor.